Ośrodek Wypoczynkowy Sudomie Spędź urlop w naszym ośrodku
Ponad 50 lat działalności Jubileusz 50-lecia Studenckiej Spółdzielni Pracy "Techno-Service"

Elektronika - osiągnięcia Studenckiej Spółdzielni Pracy "Techno-Service"



Wprowadzenie na rynek własnego, markowego produktu elektronicznego było istotnym założeniem Strategii rozwoju produktów Studenckiej Spółdzielni Pracy "Techno-Service", realizowanej od końca 1978 r. w ramach działalności innowacyjno - wdrożeniowej. Celem strategii było zbudowanie przewagi konkurencyjnej w oparciu o wytworzenie własnego, markowego produktu elektronicznego. Do jej realizacji niezbędne było pozyskanie specjalizacji w zakresie wytwarzania obwodów drukowanych (1984 r.) i montażu elektronicznego (1994 r.).

Na przełomie lat powstały następujące produkty elektroniczne:

Centrala Telefoniczna
- Gdańsk 1984 r.
Opatentowany projekt adaptacji pierwszych mikrokomputerów dla celów użytkowania centrali telefonicznych. Wdrożenie koncepcji powstało w oparciu o zdefiniowanie funkcjonalności i wykonanie urządzenia do telefonicznej łączności wewnętrznej dla n abonentów wewnętrznych, przyłączonych do jednego wyjścia zewnętrznego, do sieci użytku publicznego, zrealizowanego dwużyłową linią abonencką. Pierwszym Beneficjentem rozwiązania był PKP, Polskie Koleje Państwowe. Rozwój produkcji oraz strukur organizacyjnych realizowany był poprzez powołane do tego celu spółki, funkcjonujące na rynku do dnia dzisiejszego m.in.:
  • MICRONET - obecnie lider w zakresie zabezpieczeń antykorozyjnych, działalność central telefonicznych została przeniesiona do firmy PLATAN - Producenta systemów telekomunikacyjnych i abonenckich central telefonicznych
  • DGT - obecnie firma działa w branży najnowocześniejszych technologii związanych z telekomunikacją i informatyką.
Współpraca: Politechnika Gdańską, Wydział Elektroniki, Instytut Telekomunikacji
Patent RP 153 505, przesyłanie tonowe, centralka, 8 numerów.

Złączka elektryczna - bimetalowa
Potrzeba opracowania produktu odpornego na korozję zidentyfikowana została w usługach pomiarów uziemienia i jakości sieci elektrycznej. Rozwiązanie polegało na połączeniu instalacji miedzianej i aluminiowej w obwodach elektrycznych za pomocą zgrzewania wybuchowego, odpornego na elektrokorozję, zapewniającego trwałość połączeń. Złączki elektryczne wmontowywane były do świetlówek, gwarantując ich długowieczność. Produkcją złączek elektrycznych zajmowała się Studencka Spółdzielnia Pracy "Techno-Service", a autorzy rozwiązań, uruchomili sprzedaż na bazie założonych do tego celu działalności gospodarczych, które prowadzone są do dnia dzisiejszego np. BIST, Doradztwo i Technika Spawalnicza.
Współpraca: Politechnika Gdańska, Wydział Mechaniczno - Technologiczny, Katedra Spawalnictwa
Gdańsk, 1981 r.

Zapłonnik do świetlówek
Potrzeba opracowania rozwiązania związana była z brakiem występowania świetlówek na rynku. Rozwiązanie zapobiegało przepalaniu się obwodu elektrycznego w świetlówkach, zakładało  instalację powielacza napięcia, który powodował odpalanie się świetlówki.
Współpraca: Politechnika Gdańska

Monitor ekranowy AN 2000
Produkt powstał w odpowiedzi na zidentyfikowaną potrzebę wielostanowiskowego dostępu do komputera AT. Pomysł stworzenia monitorów ekranowych AN 2000 przyszedł do firmy z Politechniki Gdańskiej. Stanowił brakujący element komputerów. Polegał na przerobieniu ówczesnych stacji komputerowych AT - mających możliwość współpracy kilku komputerów ze stacjami XT - przerobionymi dzięki podłączeniu stacji komputerowych. Produkt był wytwarzany i sprzedawany w spółce MICRONET, a także stosowany  na potrzeby własne Studenckiej Spółdzielni Pracy "Techno-Service" w latach 80.
Współpraca:  Politechnika Gdańska, Wydział Elektroniki, Instytut Informatyki

Obwody drukowane - jako podstawa opracowania własnego produktu.
Koncepcja uruchomienie specjalistycznych usług w zakresie obwodów drukowanych powstała przy współpracy Politechniki Gdańskiej i Instytutu Teleradiotechnicznego w Warszawie w 1984 r. Początkowo roczny proces wytwórczy oszacowano na poziomie 600 m kwadratowych. Produkcja obwodów rozwijana była w specjalinie powołanym do tego Zakładzie Obwodów Drukowanych.  Działalność prowadzona jest do dnia dzisiejszego, w ramach firmy TECHNO-SERVICE S.A.. Obecnie Zakład Produkcji Obwodów Drukowanych jest krajowym liderem wśród producentów obwodów dwustronnych i wielowarstwowych.
Współpraca: Politechnika Gdańska, Instytut Teleradiotechniczny w Warszawie

W 1994 r. uruchomiono działalność Zakładu Montażu Elektronicznego w DUS'ie (Dział Usług Studenckich), która w 2006 r. została zbyta w formie zorganizowanego przedsiębiorstwa do TECHNO-SERVICE S.A.

W myśl dawnej Strategii w 2008 r. spółka TECHNO-SERVICE S.A. rozpoczęła wdrażanie kolejnego własnego produktu jakim jest System Inteligentnego Oświetlenia LED-owego SILED. Rozwiązanie technologiczne opracowane zostało przy współpracy z Centrum Doskonałości WiComm, zlokalizowanego na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.